Przed ślubem każda para ma na głowie mnóstwo obowiązków. Wybór ślubnej kreacji, rezerwacja odpowiedniego terminu w kościele czy w urzędzie, znalezienie idealnych obrączek, to tylko niektóre z nich. Z tak podniosłej uroczystości, warto mieć też jakąś pamiątkę. Zdjęcia ślubne to absolutne minimum. Pojawia się pytanie – na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa ślubnego i jak znaleźć kogoś, kto zadba o to, aby fotografie w pełni oddawały klimat tego wyjątkowego dnia?

Zastanów się, jakie chcesz mieć zdjęcia

Przeglądając oferty fotografów z okolicy, z łatwością dostrzeżesz, że znacznie się od siebie różnią. Dla niektórych, przy wyborze fotografa ślubnego, kluczową rolę odgrywa cena usługi. Jednak, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, to sprawdź dokładnie, na co w danej cenie możesz liczyć. Czasem usługa, która z pozoru wydaje się droższa, okazuje się o wiele atrakcyjniejsza. Po pierwsze, zastanów się nad tym, jakie chcesz mieć zdjęcia. Czy zależy Ci tylko na krótkim reportażu z samej ceremonii zaślubin, czy fotograf ślubny będzie obecny także na weselu? A może planujesz również sesję plenerową? Jeżeli tak, to ma ona odbyć się w ten sam dzień co ślub, czy może zależy Ci na innym terminie, tak by zdjęcia zrobić na spokojnie? Od tych aspektów zależy to, ile ostatecznie zapłacisz za zdjęcia ślubne. Im szerszy zakres usług – tym wyższa będzie cena. Fotograf ślubny może też zaproponować Ci wybrane zdjęcia wklejone do ręcznie robionego albumu lub foto książkę. Możliwości jest wiele – musisz dokładnie wiedzieć, czego szukasz.

Zawsze pytaj o portfolio

Nawet jeżeli kontakt do fotografa ślubnego masz od zaufanej osoby, która jego umiejętności wychwala pod niebiosa, to zawsze pytaj o portfolio. Gusta są różne – styl pracy danego fotografa może jedną osobę zachwycać, innej z kolei może zupełnie nie przypaść do gustu. Zapoznając się z wcześniejszymi pracami fotografa, będziesz wiedzieć, czego się spodziewać. Nie licz na to, że specjalnie dla Ciebie, fotograf zmieni swój styl – jest to raczej mało prawdopodobne. Jeżeli podczas rozmowy z fotografem poczujesz chemię, zachwycisz się zdjęciami z malowniczych plenerów, spodoba Ci się forma reportażu ślubnego, to jest duża szansa, że ten wybór okaże się strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj – nie rób nic na siłę, przecież chcesz, aby pamiątka po zaślubinach, była wyjątkowa!

Fotografia ślubna Warszawa – jak w stolicy znaleźć idealnego fotografa?

Są tacy, którzy decydują się wyłącznie na fotografa z polecenia. Jeżeli spodobały Ci się zdjęcia ślubne u znajomych lub kogoś z rodziny, to poproś o kontakt do osoby, która je wykonywała. Pozostanie tylko kwestia ustalenia ceny i dopasowanie wolnego terminu. Sprawa nieco bardziej się komplikuje, jeżeli nie masz namiaru na taką osobę lub polecany fotograf jest tak bardzo rozchwytywany, że wszystkie interesujące Cię terminy ma zajęte. Cóż, w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak szukać dalej. Swoje poszukiwania możesz zacząć od sieci – większość fotografów udostępnia swoje portfolio na stronie internetowej. Jest to o tyle wygodne, że możesz wybrać fotografa na ślub, nie ruszając się z domu!

Umowa z fotografem – jak nie zostać na lodzie?

Nawet jeżeli na Twoim ślubie ma się pojawić fotograf z polecenia, który jest zachwalany przez bliższą i dalszą rodzinę, to koniecznie spisz z nim umowę. Określ w niej dokładnie to, czego oczekujesz – wskaż zakres obowiązków (czy zdjęcia mają być z samej ceremonii, czy też z wesela, jeżeli tak, to do której godziny fotograf będzie pracował). Poza tym, w umowie powinna znaleźć się także informacja o cenie usługi i karze umownej za niewywiązanie się ze zlecenia.