Zagroda Ludowa czyli skansen Lipce Reymontowskie to nie lada gratka dla fanów literatury reymontowskiej i historii polskiej. Miejsce to odzwierciedla ówczesną Początki muzeum w tym miejscu sięgają 1982 roku. Początkowo muzeum działało pod nazwą Amatorski Zespół Regionalny im. Wł. St. Reymonta. Następnie skansen został przemianowany na oficjalne muzeum im. Władysława Stanisława Reymonta, które miała od tej pory skupiać całokształt twórczości szanowanego literata i noblisty. Obecnie miejsce to jest samodzielną jednostką, która ma duże znaczenie historyczne dla współczesnej Polski.
Dlaczego warto odwiedzić Lipce Reymontowskie
Miejsce to skupia przede wszystkim wszelkie okazy muzealne, która kojarzą się z historią miejscowości. Do eksponatów należą przede wszystkim dawne stroje, materiały tekstylne czy pamiątki w postaci rzeczy, które kojarzą się bezpośrednio z regionem oraz samym autorem Chłopów. Tematyka początkowo może wydawać się trudna, ale to miejsce jest polecane przede wszystkim tym, którzy chcą zacząć przygodę z historią regionu i polskiej literatury samej w sobie.
Od 1989 roku główną siedzibą rodziny jest budynek małej manufaktury, która kiedyś należała do włókienniczej rodziny Winklów. Od 2003 roku muzeum w Lipcach Reymontowskich jest główną instytucją muzealną powiatu skierniewickiego. Oficjalna nazwa placówki historycznej to Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich.
Na miejscu można zobaczyć kilka ekspozycji stałych czyli historyczno – etnograficzną o historii regionu, “Chłopi Reymonta” Ewy Soski (rzeźby gliniane), historyczną opisującą działalność manufaktury Winklów. W muzeum są również zgromadzone dawne maszyny i narzędzia rolnicze oraz wystawa planszowa opisująca życie Władysława Reymonta. Miejscowość tą warto odwiedzić nie tylko ze względu na walory historyczne, ale też na dom, w którym mieszkał autor. Na miejscu są ładnie oznaczone drogowskazy, które z łatwością poprowadzą zwiedzających do konkretnych atrakcji historycznych.
Najnowsze komentarze